Celem ogólnym projektu PLATON jest rozwój istniejącej krajowej infrastruktury teleinformatycznej nauki (sieci PIONIER) o aplikacje i usługi wpierające badania naukowe i prace rozwojowe polskich zespołów badawczych na rzecz innowacyjnej gospodarki poprzez:
- Udostępnienie środowisku naukowemu bezpiecznych teleinformatycznych usług wideokonferencji realizowanych na drodze budowy wysokiej jakości systemu wideokonferencyjnego w sieci PIONIER. System ten umożliwi zarówno połączenia punkt-punkt jak i połączenia pomiędzy wieloma lokalizacjami jednocześnie oraz zapewni możliwość rejestracji poszczególnych wideokonferencji i ich odtworzenia.
- Wdrożenie teleinformatycznych usług eduroam tj. prostego i bezpiecznego roamingu osób ze środowiska nauki i szkolnictwa wyższego w Polsce poprzez uruchomienie we wszystkich sieciach MAN i centrach KDM wzorcowych bezpiecznych systemów dostępu do sieci bezprzewodowej.
- Upowszechnienie wykorzystania infrastruktury obliczeniowej w środowisku naukowym na drodze wdrożenia platformy zaawansowanych usług informatycznych o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczających usługi kampusowe (aplikacji na żądanie), zdolnych zapewnić szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji, zarówno w systemie MS Windows, jak i Linux, z uwzględnieniem potrzeb określonych grup zawodowych w tych środowiskach wraz z wdrożeniem systemu zintegrowanych usług zarządzania zasobami gridowymi.
- Wdrożenie dla środowiska naukowego usług zwiększających ochronę danych w czasie rzeczywistym, tj. usług na żądanie dla sieciowej powszechnej archiwizacji danych realizowanych na drodze budowy w sieci PIONIER działającego w architekturze klient/serwer wydajnego archiwizatora danych o rozproszonej strukturze.
- Udostępnienie środowisku naukowemu krajowej platformy dystrybucji naukowej interaktywnej telewizji HD i świadczeniu w sieci PIONIER usług opartych o treści cyfrowe o wysokiej rozdzielczości dla edukacji, popularyzacja nauki i telemedycyny.
Realizacja opisanych powyżej celów dokonywana będzie poprzez:
- Zbudowanie systemu wideokonferencyjnego realizującego łączność audiowizualną pomiędzy wszystkimi sieciami MAN i centrami KDM tworzącymi sieć PIONIER. Łączność nawiązywana będzie ze specjalnie przeznaczonego i zaaranżowanego do tego celu pokoju, ale będzie istniała również możliwość przemieszczania terminala do innych pomieszczeń (laboratoria, sale wykładowe, itp.). Możliwe będzie jednoczesne przeprowadzenie wideokonferencji pomiędzy wszystkimi ośrodkami MAN, jak również realizacja wielu równoległych wideokonferencji w mniejszych grupach. Przebieg konferencji będzie można zarchiwizować z możliwością jej późniejszego odtworzenia. Przyjęte rozwiązanie systemu wideokonferencji będzie elastyczne i umożliwi potencjalne inne jego zastosowania, jak również późniejszą rozbudowę systemu. Oprócz głównego monitora wielkości co najmniej 52 cale, będzie istniała możliwość podłączenia do terminala drugiego monitora lub projektora do prezentacji komputerowych. Kamera będzie zdalnie sterowana z szerokim zakresem wyboru kierunku, pochylenia i powiększenia, z możliwością zapamiętania najczęściej używanych ustawień. Oprócz głównej kamery i mikrofonu będzie istniała możliwość podłączenia dodatkowo komputera PC, drugiej kamery, odtwarzacza DVD itp.
- Zakup 21 zestawów bezprzewodowych, po jednym dla każdej instytucji – członka Konsorcjum PIONIER, 22 regionalnych pośredniczących serwerów eduroam i 2 serwerów krajowych pośredniczących. Każdy z zestawów będzie zawierał 50 radiowych punktów dostępu, które będą zainstalowane w sieciach instytucji – członków Konsorcjum PIONIER. Miejsca instalacji będę wybierane z uwzględnieniem możliwości dostępu nie tylko osobom związanym z daną instytucją, ale również innymi instytucjami akademicko-naukowymi przyłączonymi do sieci miejskiej danej instytucji – członka Konsorcjum PIONIER.
- Uruchomienie usług kampusowych zbudowanych w oparciu o innowacyjną infrastrukturę obliczeniowo-usługową, o zasięgu ogólnokrajowym, dostarczającą aplikacji na żądanie, zdolną zapewnić szerokiemu gronu użytkowników ze środowisk akademickich i badawczych elastyczny, skalowalny dostęp do specyficznych aplikacji, zarówno w systemie MS Windows, jak i Linux, z uwzględnieniem potrzeb określonych grup zawodowych w tych środowiskach. Usługi kampusowe realizowane będą przez 20 jednostek MAN i KDM, w których umieszczone zostaną klastry lokalne połączone siecią PIONIER. Wybór technologii, konfiguracji sprzętu oraz oprogramowania aplikacyjnego został wykonany z uwzględnieniem parametrów funkcjonalno-ekonomicznych oraz wymagań użytkowników. Dokonana zostanie integracja usług z już istniejącymi (oprócz sieci PIONIER, również sieci MAN i usługami powszechnej archiwizacji). Realizacja tzw. „ostatniej mili” na bazie sieci miejskich oraz regionalnych zapewni odpowiednią jakość dostępu. Dostęp użytkownika do systemu odbywać się będzie w sposób jednolity, niezależny od jego fizycznej lokalizacji. Umożliwi to nadrzędna warstwa zarządzania zasobami, odpowiedzialna za kierowanie żądań użytkowników do odpowiednich klastrów lokalnych i w dalszej kolejności do ich węzłów. Warstwa zarządzająca i administracyjna oprogramowania oparta będzie o rozwiązania open-source oraz Microsoft.
- Udostępnienie w skali kraju funkcjonalności zdalnej archiwizacji i backupu danych jako wartości dodanej do ogólnopolskiej akademickiej sieci naukowej PIONIER. Usługa ta jest jednym z elementów koniecznych do zwiększenia niezawodności funkcjonowania każdej jednostki, a skierowana została do środowiska akademickiego, w tym uczelni wyższych, jednostek badawczo-rozwojowych oraz szpitali zależnych od uniwersytetów oraz akademii medycznych. Zapewnienie odpowiedniej jakości usługi zrealizowane będzie przez przedstawicieli jednostek MAN oraz KDM w największych środowiskach akademickich. W 10 lokalizacjach miejskich rozmieszczone zostaną węzły przechowywania danych oraz węzły usługowe, rozproszone geograficznie połączone z optycznymi sieciami miejskimi (zapewniając odpowiednią przepustowość tzw. ‘ostatniej mili’) oraz siecią krajową (zapewniając odpowiedniej jakości połączenia szkieletowe). Wybór technologii oraz konfiguracja sprzętowa dokonana została z uwzględnieniem parametrów funkcjonalnych oraz ekonomicznych.Usługi powszechnej archiwizacji umożliwiać będą archiwizacje danych (tworzenie kopii zapasowej danych, zlokalizowanej w odległym geograficznie miejscu) wraz z możliwością dostępu on-line oraz odtworzeniem kopii zapasowej w przypadku utraty danych podstawowych w trybie 24h x 7 dni w tygodniu. Opisana funkcja jest przykładem outsourcingu usług i dostępna będzie na terenie całego kraju w ramach sieci miejskich oraz w niedalekiej przyszłości w szerokopasmowych sieciach regionalnych. Znaczenie usług oraz ich zapotrzebowanie jest przede wszystkim globalne, z dostępem na terenie całego kraju. Jest to tym samym jedna z głównych wartości dodanych usług powszechnej archiwizacji. Wdrożona funkcjonalność ma z założenia charakter produkcyjny i zwiększa atrakcyjność usług wyższego poziomu udostępnionych w środowisku naukowym. W chwili obecnej powstaje szereg rozwiązań Data Center zwiększających niezawodność funkcjonowania przedsiębiorstw na rynku komercyjnym. Z drugiej strony są to rozwiązania o ograniczonym zakresie, z reguły skupiającym się w ramach jednego miasta bądź jednego klienta.Nie ma podobnego rozwiązania o tak dużym zasięgu w skali kraju z jednoczesną możliwością bezpośredniego wsparcia przez wykwalifikowany zespół (wdrożona usługa posiadać będzie kadrę bezpośredniego utrzymania i kontaktu z klientem w ramach 10 miast: Gdańsk, Białystok, Warszawa, Poznań, Łódź Kraków, Lublin, Kielce, Częstochowa, Wrocław). Dodatkowo proponowane rozwiązanie jest w pełni skalowalne i pozwala na zwiększenie konfiguracji poszczególnych punktów przechowywania danych, punktów usługowych, jak również zamiany punktu usługowego na węzeł przechowywania danych
- Wdrożenie usługi naukowej interaktywnej telewizji HD w środowisku sieci PIONIER, co zapewni możliwość produkcji, składowania i udostępniania treści audiowizualnych zrealizowanych w technologii HD o tematyce naukowej dla środowiska naukowego i całego społeczeństwa. Realizacja tego celu wymaga opracowania i uruchomienia zintegrowanej platformy usługowej, w której skład wejdą narzędzia produkcji i zarządzania oraz emisji i składowania treści, rozproszony system dystrybucji i udostępniania treści HD w trybie „na żywo” / „na żądanie” oraz środowisko udostępniania usługi w trybie „Application on Demand”. W ramach projektu uruchomiona zostanie infrastruktura składająca się ze zlokalizowanych w Jednostkach Wiodących MAN i KDM studiów produkcyjnych (6 szt.) i studiów nagrań (15 szt.) oraz wozu transmisyjnego – mobilnego studia produkcyjnego. Wyposażenie to pozwoli na produkcje materiałów audiowizualnych w formie programów oraz transmisji na żywo i umieszczanie ich w repozytoriach treści (2 szt.) lub emisje. Treści te będą udostępniane poprzez rozproszony System Dostarczania Treści HD, który zostanie osadzony w sieci PIONIER. Węzły tego systemu zostanązlokalizowane w 5 ośrodkach (Regionalne Centra Danych - węzły I poziomu i urządzenia proxy/cache – węzły II poziomu dystrybucji) oraz pozostałych 16 ośrodkach (urządzenia proxy/cache – węzły II poziomu dystrybucji) miejskich sieci komputerowych w Polsce. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wszystkie sieci MAN - a w szczególności ichużytkownicy - zrzeszeni w konsorcjum PIONIER uzyskają niezawodny i skalowany dostęp do usług audiowizualnych HD w wysokiej jakości. Jednocześnie, w ramach projektu uruchomionych zostanie 5 systemów emisyjnych, pozwalających tworzyć, zarządzaći emitować wirtualne kanały telewizyjne „na żywo” w jakości HD, w których ramówkach znajda się materiały audiowizualne pochodzące z repozytoriów treści oraz koderów transmisji „na żywo”, odpowiedzialnych za przygotowanie sygnału realizowanego ze studiów produkcyjnych lub wydarzeń plenerowych (w tym odbywających się poza studiami produkcyjnymi np.: wydarzenia akademickie, konferencje, warsztaty, itp.). Ponadto w ramach projektu stworzone zostanie środowisko umożliwiające udostępnianie usługi w trybie Application on Demand, ułatwiające integrację udostępnionej platformy. Warto podkreślić, iż projektowana usługa jest jednocześnie unikalna na skalę europejską i światową, ze względu na funkcjonalność i kompleksowość proponowanego rozwiązania.